Poznajemy Rzeszów – z czego słynie?

Rzeszów, jako duże miasto wojewódzkie jest prężnym ośrodkiem administracyjnym, naukowym i kulturalnym w Podkarpackiem. Wielu turystów pyta o Rzeszów – z czego słynie? Rzeka Wisłok i jej dopływy, przecinają miasto, przez co ukształtowanie terenu jest wyjątkowo ciekawe. Wspaniałe widoki zapewniają zabytki architektury. Budowle z różnych epok są dumą miasta. Rzeszów słynie z gotyckiego ratusza otoczonego stylowymi kamienicami rynkowymi. Wśród ciekawych atrakcji turystycznych najsłynniejsza to podziemna trasa stworzona jeszcze w czasach średniowiecza. Pod starym miastem rzeszowscy kupcy lokowali magazyny na żywność i towary. Większość z nich przetrwała do dziś i stanowi unikatową atrakcje w skali kraju, a nawet Europy. Rzeszów to nie tylko zabytki. Miasto znane jest z największej w kraju sali sportowo-widowiskowej, w której odbywają się koncerty gwiazd skali światowej.

Słynne zabytki, z których znany jest Rzeszów

Rzeszów położony jest na skrzyżowaniu szlaków handlowo-turystycznych. Obok świątyń i klasztorów katolickich, są tu ślady wielu innych wyznań. W centrum miasta znajduje się jedna z najstarszych, zachowanych w Polsce świątyń żydowskich, to Synagoga Staromiejska z 1610 roku. Druga nazywana jest Synagogą Nowomiejską i powstałą w epoce baroku. W mieście znajduje się zabytkowy cmentarz żydowski na Czekaju. Wśród świątyń katolickich popularnością wśród turystów, cieszą się gotycki kościół farny oraz zabudowania klasztorne Pijarów oraz Bernardynów. Jako dawna i współczesna siedziba biskupów, Rzeszów słynie z pałacu-rezydencji biskupiej oraz Muzeum Diecezjalnego z cennymi okazami sztuki sakralnej. Wśród miejskiej zabudowy najcenniejsze są bardzo dobrze zachowane, secesyjne kamienice tworzące wspaniałą aleję biegnącą od rynku. Także liczne pałace, dwory szlachecko-magnackie są niemałą atrakcja miasta.

Współczesny Rzeszów – z czego słynie?

Największe miasto Podkarpacia dynamicznie się rozwija. Zatem warto zadać pytanie o współczesny Rzeszów – z czego słynie? W 2009 roku zostało otwarte jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek. To niezwykle miejsce pokazujące dawne i współczesne bajki dla dzieci. W centrum miasta góruje nad otoczeniem Pomnik Czynu Rewolucyjnego, choć wzbudza kontrowersje, jako pozostałość z czasów PRL-u, jest nierozerwalnie związany z historią Rzeszowa i jednym z wybitnych rzeźbiarzy-Marianem Koniecznym, profesorem ASP z Krakowa, twórcą innej, znanej rzeźby-warszawskiej Nike.