Atrakcje w okolicy Rzeszowa

Rzeszów – podstawowe informacje 

Rzeszów jest stolica województwa podkarpackiego – położonego w południowo wschodniej części Polski. Posiada on mnóstwo atrakcji turystycznych jak i zabytków. Co najciekawsze, większość z nich można zwiedzać “pieszo”, co jest bardzo dobrą dla zdrowia opcją. To czyste, pełne kwiatów, pachnące zielenią, przyjazne dla turystów miasto jest miejscem, które warto odwiedzić ze względu na cudowną atmosferę i charakter tej aglomeracji. Pojawia się pytanie, jakie ciekawe atrakcje możemy znaleźć w Rzeszowie?  

 

Muzeum dobranocek – jedyne takie muzeum w Polsce 

Ciekawym miejscem do odwiedzenia podczas pobytu w Rzeszowie jest jedyne w Polsce muzeum dobranocek. Możecie znaleźć tu dość niespotykaną kolekcję oryginalnych lalek z filmów kukiełkowych – dokładniej z pierwszej polskiej dobranocki Jacka i Agatki. W tym wyjątkowym miejscu bez przeszkód zobaczycie misia Colargola, Pingwina Pik-Poka czy też misia z oklapniętym uszkiem. Oczywiście nie mogło zabraknąć postaci z najpopularniejszych bajek animowanych – szpiega z krainy deszczowców, Reksia czy też Bolka i Lolka. Ta rzeszowska atrakcja turystyczna jest w głównej mierze przeznaczona dla rodzin z dziećmi. Warto jest odbyć taką sentymentalną podróż, gdyż sprawi ona dużo przyjemności rodzicom, jak i dzieciom. 

 Rzeszowski ratusz – niesamowita budowla 

Budynek ten ma niesamowitą historię sięgającą nawet XV w. To pod dachem tego budynku na przestrzeni lat działał areszt, rada miejska czy też rzemieślnicze kramy. Ciekawą rzeczą jest fakt, że w XVII w. na wieży rzeszowskiego ratusza był dzwon, którego dźwięk obwieszczał mieszkańcom porę rozpoczęcia, jak i zakończenia handlu danego dnia. W końcówce XIX w. zabytek ten otrzymał piękny, neogotycki wygląd. Dodatkowo został podwyższony i poszerzony. Co trzy godziny z wieży ratuszowej możemy usłyszeć znakomity hejnał. Podczas trwania sezonu wakacyjnego, pod ratuszem spotkacie dragona milicji Jerzego Ignacego Lubomirskiego. Można zrobić sobie z nim zdjęcie oraz porozmawiać. Zanim zaczniecie zwiedzać rzeszowski ratusz, musicie uzgodnić to telefonicznie. 

 

Schron atomowy – powrót do czasów zimnej wojny

Miłośnicy wyjątkowych militarnych obiektów również znajdą w Rzeszowie coś dla siebie. Pod jednym z niczym niewyróżniających się domków przy ulicy Królowej Marysieńki, znajduje się schron przeciwatomowy z okresu lat zimnej wojny. Możemy w nim znaleźć kwatery sanitarne, rozdzielnie elektryczną, gabinet lekarski, kuchnię, hydrofornię z osobistymi, głębinowymi studniami czy też kotłownię. Do ekspozycji należy również stacja dowodzenia, centrala telefoniczna odbiornik OK, służący do dawniej do nasłuchu radiowego (nadal działa!) oraz dalekopisy, które w danych czasach służyły do wysyłania wiadomości. W całej Polsce znajdują się cztery takie unikatowe schrony.  

 

Podsumowanie 

Rzeszów jest bardzo ciekawym, wartym do odwiedzenia miastem. To dawne, posiadające swój urok galicyjskie miasteczko, skrywa w sobie wiele tajemnic oraz mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia.